במדריך הבא נסביר:

 

מבוא – הרשאות משתמשים

שינוי הגדרות משתמש (שינוי / מחיקת סיסמא, שינוי שם וכ"ו)

השימוש ב Safe Mode לצורך ביטול סיסמת כניסה, כאשר הסיסמה אינה ידועה.

 

מבוא – הרשאות משתמשים :

 

מערכת ההפעלה, Windows, מותאמת לעבודה עם ריבוי משתמשים, משמעות הדבר היא, שניתן ליצור לכל משתמש את ההרשאות המתאימות לו, שולחן עבודה אישי לכל משתמש, תיקיות והגדרות אישיות המותאמות למשתמש היעודי.

בסביבת המחשב הביתי, נפוצים המקרים בהם ישנם מספר משתמשים באותו המחשב ולכל משתמש ראוי שיהיה את העדפותיו האישיות, הן מבחינה ויזואלית וסידור תיקיות והן מבחינת הרשאות.

 

במערכת ההפעלה Windows XP, ישנם 2 סוגים של משתמשים:

1. משתמש מנהל – משתמש מסוג זה, הרשאותיו לא מוגבלות והוא יכול ליצור משתמשים חדשים, לשנות סיסמאות של כל המשתמשים וכמובן לשנות ולעצב את המחשב כפי שיחפוץ.

 

2. משתמש מוגבל – זהו משתמש שנוצר ע"י משתמש מנהל והרשאותיו מוגבלות, אך הוא יכול לעצב את שולחן העבודה וליצור קבצים ותיקיות תחת האזורים המורשים לו. משתמש זה לא יכול להתקין תוכנות חדשות, בדר"כ.

משתמש מוגבל, יכול לשנות או למחוק את סיסמת הכניסת לווינדוס.

 

בעת התקנת מערכת ההפעלה, המערכת יוצרת באופן אוטומטי את המשתמש מנהל – Administrator, ובנוסף, במהלך ההתקנה, נתבקש לקבוע משתמש נוסף או כמה משתמשים.

 

ניתן להחליף באמצע השימוש במחשב, בין משתמשים שונים, ההחלפה נעשית בצורה מהירה, ללא צורך בסגירת התוכנות שפתוחות (אם כי רצוי, לא להשאיר קבצים פתוחים)

 

שינוי הגדרות משתמש

 

על-מנת לשנות את הגדרות המשתמשים, נלחץ על – התחל – הגדרות – לוח בקרה – חשבונות משתמשים.

 

בחלון "חשבונות משתמשים" שנפתח, נבחין ב 3 משימות אפשריות: (כאשר המערכת פועלת על משתמש מנהל)

 

1. שינוי משתמש – במשימה זו נוכל: לשנות שם משתמש / ליצור או לשנות סיסמת כניסה / לשנות תמונה / לשנות את סוג החשבון.

2. יצירת חשבון משתמש חדש – שם נגדיר את שם המשתמש החדש ונבחר האם יהיה "משתמש מנהל" או "משתמש מוגבל".

3. שינוי תצורת הכניסה והיציאה – שם נבחר האם להשתמש במסך הפתיחה, ללא צורך בהקלדה של שם המשתמש, לצורך אבטחה נוספת ניתן להסיר את האופצייה הנ"ל.

בנוסף, ניתן להגדיר אם להשתמש ב"החלפת משתמשים מהירה", כאשר אופצייה זו מאופשרת, ניתן להחליף בין המשתמשים השונים ללא צורך בסגירה של התוכנות השונות הפעילות ויהיה ניתן לחזור לאותו מצב בו יצאתם מהמערכת והחלפת למשתמש חדש.

 

השימוש ב Safe Mode לצורך ביטול סיסמה

 

כאשר לא נקבעה סיסמת המשתמש Administrator ואין אנו יודעים את סיסמת המשתמש שקבענו, ניתן לעלות את מערכת ההפעלה ב"מצב בטוח" (Safe mode), ע"י לחיצה לסירוגין על F8 בעת הפעלת המחשב.

לאחר עליית המחשב, נחליף את שם המשתמש ל – Administrator (עם A גדולה, כפי שרשום), את הסיסמה נשאיר ריקה ונאשר להיכנס למערכת ההפעלה.

 

כעת ניתן לבטל או לשנות את סיסמאות המשתמשים השונים.