מבוא

תוכנת HDDScan מיועדת לבדיקה ולזיהוי של בעיות באמצעי האחסון השונים (דיסק קשיח, כונן Flash). באמצעות התוכנה נוכל לבדוק את מצב תקינות ההארד-דיסק, לבצע בדיקת משטח (Surface Test) לקריאה / כתיבה וורפיקציה, וכן בדיקת S.M.A.R.T. לאחר בדיקה זו נוכל לזהות סקטורים פגומים (Bad Sector) ולקבל זמני גישה לכל Block.

ראשית נכיר את החלון הראשי של תוכנת HDDScan:

 בדיקת דיסק קשיח חלון ראשי HDDScan

השלב הראשון יהיה לבחור כונן (אמצעי אחסון) שאותו נרצה לבדוק. לצורך כך יש ללחוץ על החלון (ראו חץ 1) ולבחור בכונן הרצוי. הבדיקה הראשונית שכדאי לבצע לדיסק קשיח היא בדיקת – S.M.A.R.T (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology), יש ללחוץ על הכפתור (ראו חץ 2) ולאחר מכן נקבל דו"ח תקינות על הדיסק הקשיח. לפניכם דוגמה לדוח שהתקבל:

 

 בדיקת דיסק קשיח דו"ח s.m.a.r.t HDDScan

 לרוב, בדיקת S.M.A.R.T לא תספיק לבדה כדי לקבוע את תקינות הכונן, ולכן יהיה צורך בעריכת בדיקות נוספות. על מנת לבצע אותן, נלחץ על ציור הכונן הקשיח (ראו חץ 3), ולאחר מכן נקבל את האפשרויות הבאות:

 בדיקת דיסק קשיח אפשרויות בדיקה HDDScan

במקרים רבים נרצה לבדוק את מהירות הקריאה של הדיסק הקשיח, ולמצוא האם ישנם סקטורים פגומים (Bad Sectors). על מנת לבצע בדיקה כזו, נבחר מתוך הרשימה ב Surface Tests ונקבל חלון חדש בו נוכל לקבוע את סוג הבדיקה (ווידוא, קריאה מסודרת, מחיקה, קריאה אקראית). בנוסף, ניתן לקבוע את התחום שנרצה לבדוק ואת גודל בלוק הבדיקה.

 בדיקת דיסק קשיח  Surface Test HDDScan

נלחץ על הכפתור Add Test שבצד ימין, להפעלת הבדיקה. חשוב לשים לב שנוספה שורה בחלון התחתון – Task Manager (ראו חץ 4), עליה ניתן להקליק ולצפות בבדיקה שרצה עם התוצאות בזמן אמת. המיוחד בתוכנה זו הוא האפשרות הוויזואליות להצגת הנתונים.

שימו לב ל- 3 לשוניות המשנות את צורת התצוגה:

 Graph

 בדיקת דיסק קשיח Graph HDDScan

Map

 בדיקת דיסק קשיח MAP HDDScan

Report

 

בתצוגת Map ניתן להבחין בכמות ה Bad Sectors שאובחנו עד כה ובזמנים השונים לכל בלוק.