במדריך הבא:

הגדרת הוירוסים והתולעים, היסטוריית הוירוסים.
אנטי וירוס ותוכנות אבטחה להגנה מפני וירוסים ומזיקים.
טיפים לגלישה בטוחה יותר באינטרנט.

וירוסים ותולעים במחשב:

הגדרה: מהו וירוס במחשב ?

וירוס, הינו תוכנה אשר מטרתה להזיק למחשב או למידע המאוכסן בו. המונח "וירוס", לעיתים מאגד בתוכו את סוגי המזיקים השונים, כגון: Trojan Horse, Worm, Malware, Adware, Spyware.

היסטוריה של וירוסים במחשב:

תופעת הוירוסים החלה כבר בתחילת שנות ה-70, בצורת תולעת בשם "Creeper" אשר יצר בוב תומס, נמצאה ברשת המחקר "ARPANET"  והיתה מציגה הודעה על המסך "אני הוא הקריפר (המנוול) : תפוס אותי אם תוכל", בעקבותה באה התוכנה "Reaper" אשר היתה מוחקת את ה"Creeper".

מאוחר יותר בשנת 74, התגלתה התוכנה הזדונית (Malware) בשם "Rabbit", אשר היתה משכפלת את עצמה במהירות רבה עד שהיתה גורמת לקריסת מערכות מחשבים. בשנת 75, משחק לכאורה, בשם "Pervading Animal" אשר היה שואל שאלות את המשתמש ואומר מהי החיה האהובה. התוכנה היתה משכתבת את עצמה על הקבצים והיתה משנה את תאריך יצירת הקובץ וכך היתה מסננת את הקבצים אשר עוד היו נגועים.

בשנת 81, ילד בן 14, בשם אלק קלונר, כתב והפיץ וירוס בשם  "In The Wild", אשר היה פועל בתאריך אשר נקבע מראש, על דיסקטים של Apple II.

בשנת 86, שני אחים פקיסטנים שתלו וירוס בשם "Brain", בתוך ה – Boot Sector, שהופעל בעת אתחול מערכת ההפעלה  MS-DOS.

תוכנות אנטי וירוס ואבטחה:

קיימים מספר רב של תוכנות המתיימרות להגן על המחשב, חלקן אף מזיקות יותר מאשר מועילות.
כאשר בוחרים אנטי-וירוס ותוכנת אבטחה למחשב, רצוי שלא להתפשר על התוכנות / הגרסאות החינמיות, אשר במקרים רבים, לא הוכיחו את עצמן.
מלבד אנטי-וירוס, שתפקידו לזהות וירוסים, להתריע ולמנוע את פעולתם ההרסנית, ישנם גם תוכנות הגנה נוספות כמו: Firewall, Anti-Spam, Anti-spyware וכ"ו.

ההבדלים העיקרים בין האנטי-וירוסים השונים הם ב:

  • יעילות ההגנה מפני וירוסים ומזיקים

  • כמות צריכת משאבי זכרון ומעבד

  • הגנה בתוכנות שיתוף קבצים

  • קלות שימוש בתוכנה

  • תדירות העדכונים

  • שירותי התמיכה

רצוי לרכוש חבילת הגנה הכוללת את כל האמור לעיל, אך ניתן גם לשלב בפתרונות הגנה השונים, כמו למשל: אנטיוירוס – Eset NOD32 עם פיירוול של Norton.

חלק מהחברות המובילות כיום, בתחום האנטי וירוסים, הינם:

Eset, Norton, Kaspersky, F-Secure ו BitDefender

החבילה המומלצת ביותר ע"י "רוט מחשבים" הינה – Eset Smart Security אשר מכילה: Antivirus, Firewall, Anti-Spam ו Anti-Spyware.

כפתרון משלים ניתן להשתמש בתוכנת MalwareBytes המשמשת כ Anti-Malware.

טיפים לגלישה בטוחה יותר באינטרנט:

ישנם משתמשים רבים, אשר לעולם לא פגשו בוירוס ובדרך כלל, זאת בעקבות – הזהירות בא הם נוקטים בעת הגלישה, בהתקנת תוכנות, יעדי הגלישה וכמובן תוכנות ההגנה מפני וירוסים פעילות ומעודכנות.

מאידך, בדרך כלל  נדבקים בוירוסים, כאשר לא נזהרים ומקלים ראש בהתרעות ובסימנים אשר לפיהם ניתן היה להמנע מהדבקות.

מס' חוקי ברזל לגלישה בטוחה יותר:

יש לבדוק האם האנטיוירוס מעודכן והאם הוא פעיל בהגנה מלאה.

יש לשים לב לאתרים אליהם אנו גולשים ולבדוק האם הם פופולרים ומהימנים, בדר"כ, אתרים בהם קופצים דפים עם פרסומות ומבקשים את אישור המשתמש לצורך כלשהו – מועדים לפורענות.

יש להוריד תוכנות, כלים, דרייברים – רק באתרים  מוכרים ומהימנים. (***הערה- גם באתרים פופולרים ביותר, כמו download.com, יש לנהוג בזהירות רבה ולבחון טוב על מה שאנו מקליקים ***)

לפני שמורידים קובץ יש לשים לב האם המאפיינים השונים שלו (שם, סיומת/סוג קובץ, גודל, תאריך) הגיוניים ומתאימים לקובץ שברצוננו להוריד.

בעת התקנת תוכנות חדשות, יש לשים לב למה שמסומן ולאפשרויות הבחירה, יש לקרוא  בקפידה כל שלב לפני שלוחצים על "הבא" / "Next".