רוצים ליצור רשת ביתית של מחשבים ומדפסות בקלי קלות? כאן תוכלו למצוא הסבר קצר ופשוט שידריך אתכם צעד צעד ליצירת רשת מחשבים פרטית או ארגונית.

 

טכנאי מחשבים - שיתוף מדפסת ברשתהבה נניח מקרה לדוגמה: ברשותנו שני מחשבים ומדפסת אחת שמחוברת למחשב א'. מטרתנו היא לשתף את המדפסת, כך שמחשב ב' יוכל גם הוא להשתמש בשירותי ההדפסה דרך הרשת. הגדרת השיתוף הנה פשוטה, אך לעתים אינה פועלת בצורה "חלקה".

על מנת לבצע את המשימה, יש לבצע את סדר הפעולות הבא:

על מנת להגדיר את שמות המחשבים ו"קבוצת עבודה" זהה לכל המחשבים המשתפים, יש מספר אפשרויות העומדות לרשותנו, כאשר הפשוטה בהן היא: קליק ימני על "המחשב שלי"  > מאפיינים > שם מחשב > שינוי. כאן, ניתן להגדיר את שם המחשב ואת שם "קבוצת העבודה" לה הוא משתייך, וחשוב להגדיר או לשייך את כל המחשבים לאותה קבוצת עבודה.

מספר דגשים

*לאחר שביצעתם את השינויים, יש לאתחל את המחשב
* רצוי לכבות את תוכנות האבטחה / חומת אש (Firewall) באופן זמני לצורך הגדרת השיתוף. ברוב התוכנות ניתן להקליק בלחצן הימני בעכבר על הסמל של תוכנת האבטחה (הסמל נמצא ליד השעון למטה) ולבחור בכיבוי או בהפסקת החסימה.
* לעתים יש צורך לכבות את את חומת האש של Windows במחשבים הרלוונטים, ולצורך כך ניכנס ל"לוח בקרה" > מרכז האבטחה > חומת אש. נבחר ב"לא פעיל".

שיתוף משאבים ברשת

כעת ניגש למשאבים שברצוננו לשתף: קבצים, תיקיות, מדפסות וכו'. נבצע קליק ימני על ה"משאב" ונבחר ב"שיתוף": נלחץ על השורה – "אם אתה מבין את הסיכון הבטיחותי בשיתוף…" (תרגמתי מאנגלית. יתכן ותיתקלו בנוסח שונה) >  בשיתוף. נקבע שם ל"משאב" שאנו רוצים לשתף (תיקייה, מדפסת וכו') ונסיים באישור. לאחר שהגדרנו את שברצוננו לשתף, ניכנס ל"מיקומי הרשת שלי" > הצג קבוצת עבודה. כאן, ניתן לראות את המחשבים ברשת ניכנס למחשב המשתף ונוודא שכעת ניתן להשתמש במשאבים המשותפים. על מנת להגדיר את מדפסת הרשת, ניכנס למחשב המשתף (ראו למעלה) וניכנס למדפסת הרצויה ונבחר בהתקנה של המדפסת.

פתרון בעיות

למה אני לא יכול לראות מחשבים אחרים ברשת או בקבוצת העבודה?
  • ודאו שתוכנות האבטחה אינן פעילות.
  • ודאו שכל המחשבים מוגדרים באותה קבוצת עבודה.
  • לעתים הפתרון נעוץ בהגדרת קבוצת עבודה חדשה במקום שימוש בקבוצה קיימת כמו – WORKGROUP / MSHOME)
לאחר התחברות למחשב אני נדרש להכניס משתמש וסיסמה (Windows Vista)
במערכת הפעלה Windows Vista, מופעל באופן אוטומטי – "הגנה באמצעות סיסמא", ניתן לבטל זאת ב"מרכז הרשת והשיתוף".
לא ניתן להוסיף מדפסת Lexmark משותפת
לעיתים מדפסות Lexmark דורשות שירותים מסויימים (Services) – פעילים, על מנת לאפשר שיתוף. קראו בהרחבה כאן.