במדריך הבא נסביר:

הקדמה – מהי הפעלה אוטומטית בעת האתחול (Startup).
ביטול הפעלה אוטומטית באמצעות תוכנת Ccleaner, Msconfig ו Autoruns.
ביטול הפעלת Windows Messenger Live.


הקדמה – מהי הפעלה אוטומטית בעת האתחול.

בעת אתחול המחשב, מופעלות תוכנות ושירותים שונים שבמקרים רבים, איננו זקוקים להם ובעצם הם מקשים על הפעולה התקינה של המחשב, זוללים משאבי זיכרון, מעבד וגישה לדיסק הקשיח ועם זאת אף לעיתים תוכנות אלו פועלות כרוגלות המשתפות מידע מהמחשב שלנו.
לצורך הבהרה – התוכנות בהם המאמר עוסק, אינם שייכות לשירותים של מערכת ההפעלה.

הסיבה לקיומם של התוכנות שעולות בזמן האתחול, היא לכאורה, לנוחות המשתמש, לדוגמה: תוכנה של הכרטיס מסך שעולה אוטומטית ומציגה "סמל" בסרגל למטה, ליד השעון. אם ברצוני לשנות רזולוצייה, ניתן ללחוץ על ה"סמל" של הכרטיס מסך ומשם אשנה רזולוציה בלחיצת כפתור.

אם התוכנה לא הייתה מופעלת, הייתי צריך ללחוץ על רקע "שולחן העבודה", בוחר ב"מאפיינים" ו"הגדרות" ומשם הייתי משנה רזולוציה.

ז"א, שהתוכנה שעלתה אוטומטית, "חסכה" קליק אחד על העכבר, ובתמורה, צורכת משאבים מהמעבד ומהזיכרון, כל עוד המחשב פועל. זאת ועוד, שלרוב, שינויים בהגדרות כרטיס המסך אינם שכיחים.

דוגמאות נוספות, הינם: שירות(/ים) של המדפסת, כרטיס קול, עדכונים אוטומטיים של Google / Quicktime, RealPlayer, Nero  ועוד רבים וטובים.

חשוב להבהיר שישנם תוכנות שנרצה שיעלו בצורה אוטומטית והראשונה מהם תהיה תוכנת ה Antivirus ו/או Firewall, ישנם תוכנות נוספות שנרצה, במערכות שונות וכמובן לצרכים שונים לכל משתמש.

ביטול הפעלה אוטומטית

במחשבים כמו במחשבים, ישנים דרכים רבות לביצוע אותה הפעולה, כך גם לגבי ההפעלה האוטומטית.

MSCONFIG

הצורה ה"קלאסית" לניהול התוכנות שעולות אוטומטית, היא באמצעות הכלי- MSCONFIG, על מנת להפעילו, יש ללחוץ על התחל -> הפעלה -> בשורת הפקודה יש להקליד "msconfig".

בחלון שנפתח, נבחר בלשונית Startup, שם נראה רשימה של התוכנות שעולות באופן אוטומטי, נשים לב, שכל שורה יכולה להיות מסומנת ב (V), מה שמצביע על הפעלתה בעת אתחול המחשב, על מנת לבטל הפעלתה, נוריד הסימון ונאשר.
אפשר כמובן להחזיר / להסיר את הסימון בכל שלב, פעולה זו לא תמחק את התוכנה מהמחשב, אלא, רק לא תעלה את התוכנה אוטומטית בזמן אתחול המחשב.

לאחר האישור, מערכת ההפעלה תשאל האם ברצוננו לאתחל את המחשב.
לאחר שהמחשב אותחל תופיע הודעה על שינוי הגדרות, הודעה זאת תופיע בכל פעם שהמחשב עולה, אלא אם נסמן במודעה, לא להציג הודעה זאת בעתיד.

Ccleaner

תוכנה רבת פעלים זו, יודעת גם כן לבצע פעולה זו. לאחר הפעלת התוכנה, נבחר בתפריט ב – Tools, ולאחר מכן ב – Startup, כעת ניתן לסמן את התוכנות הרצויות ולבחור האם לאפשר להם לעלות אוטומטית או לאו. (בגירסאות האחרונות של Ccleaner, ניתן לבצע בחירה מרובה).

Autoruns

שימוש בתוכנה זו ללא ידע והבנה עלול לגרום להשבתה טוטאלית של מערכת ההפעלה, ראו הוזהרתם !

בתוכנה זו, נראה באופן מפורט ביותר את הרכיבים המופעלים במחשב (ברמת ה dll).

תוכנה זו מומלצת, במקרים בהם לא ניתן למנוע את עליית התוכנות באמצעות הCCleaner  או MSCONFIG.
טכנאי מחשבים משתמשים בדר"כ בתוכנה זו על מנת לבטל הפעלה של מזיקים ווירוסים.

ביטול הפעלת Windows Messenger Live 

ביטול המסג'ר, מהווה כקינוח למאמר הנ"ל.
לכל גירסה יש דרך שונה לביטול ההפעלה האוטומטית,בגירסה האחרונה, ניכנס לתפריט בחלון הראשי של המסנג'ר, נבחר ב-> כלים-> אפשרויות-> נוריד את הסימון מהשורה המורה על הפעלת התוכנה אוטומטית בעת עליית ה Windows, לאחר מכן נלחץ על "אישור".